RUHUL FURKAN CİLT -1-

Ruhul Furkan Tefsiri

Hazrat-ü Mevlana eş-Şeyh Mahmud en-Nakşibendi el- Müceddidi el- Halidi el-Ufi Kuddise Sirruhu Riyasetinde ilmi bir heyet ile kaleme alınmakta olan Bu muazzam eseri okuyalım,okutalım ve hediye edelim.

Alim ve Habir olan Mevla Te’ala tarafından mükafatlandırılmayı niyaz ederiz.

RUHUL FURKAN TEFSİRİNDEN BİR BÖLÜM

CİLT -1- SAYFA 201

BAKARA SURESİ 17.-18. AYETİ KERİME

(ARAPÇA KELİME MANASINDAN SONRA )

MEALİ ŞERİFİ (17)

ONLARIN münafıkların MESELESİ taaccuba şayan halleri ,şaşılacak durumları O KİMSENİN MESELİ hali GİBİDİR Kİ: bir vadide kranlık bir gecede yırtıcı hayvanlardan vesairzararlardan korktuğu için BÜYÜK BİR ATEŞ YAKTI ,NE ZAMAN Kİ O ateş ETRAFINDAKİ şey LERİ SON DERECE AYDINLATTI ALLAH teala hazretleri ONLARIN IŞIKLARINI temin eden ateşlerini söndürmek suretiyle tamamen GİDERDİ VE ONLARI KARANLIKLAR İÇERİSİNDE GÖRMEZ BİR HALDE BIRAKTI.

İZAHAT

TEFSİRİ TEYZİR ‘DE BU MESELE ŞÖYLE İZAH EDİLMİŞTİR:Münafıklar iman kelimesini dilleriyle izhar etti (açıkladı) ler,onun nuruyla nurlanıp izzetiyle şeref kazandılar ve o kelime sebebiyle emniyet içinde olup müslümanlarla evlenebildiler,mallarına varis olabildiler ve ganimetlerden hissedar oldular,böylece mallarını canlarını kurtardılar. Son nefeslerine ulaştıklarında ise ,dilleri o kelimeyi söylemekten tutuldu böylece sonsuza kadar sürecek ,korku ve karanlığa avdet etti(döndü) ler.

MESEL : Sıfat,açık hal,geçmiş zamandaki durumları suretlendiren (şekillendiren) garip(şaşılacak) kıssa (hadise) demektir.Cemisi (çoğulu):emsaldir.

Mevla Teala Hazretleri ,münafıkların her ne kadar zahirde (görünüşte) hisleri (göz,kulak,vesair duyu organları) tam ise de onlardan menfaatlanmadıklarından dolayı bu hislerinin ,yok mesabesinde olduğunu beyan etmek üzere şöyle buyuruyor:

(KELİME MANASI 18 )

onlar SAĞIRLAR,DİLSİZLER,KÖRLERDİR.ARTIK hakka hidayete DÖNEMEZLER.

İZAHAT

İBN-İ CERİR,İBN-İ MÜNZİR,İBN-İ EBİ HATİM VE SABUNİ,İBNİ ABBAS (radiyallahu anhum) DAN bu ayeti kerimenin tefsirinde şu manaları nakl etmişlerdir:Bu Allahu tealanın münafıklar hakkında verdiği bir misaldir.Onlar islamın şerefiyle izzetleniyorlar,müslümanlarla evleniyorlar,onlara varis oluyorlar ve ganimetlere ortak oluyorlardı.Öldüklerinde ise ;Allahu Teala Hazretleri ,ateş yakıp aydınlanmak isteyen kişinin ateşini söndürerek,onu karanlıklar içerisinde bıraktığı gibi,O MÜNAFIKLARDAN İSLAM’IN İZZETİNİ SOYUP ALMAKTA VE ONLARI AZAP İÇERİSİNDE BIRAKMAKTADIR.

O münafıklar Hakdan sağırdırlar;Hakkı kabul etmezler ,onun için hakkı işitmemiş gibidirler.

Dilsizlerdir;Hakkı söyleyemezler,içlerinde gizledikleri küfrün aksi (tersi) olan imanı açıkladıklarından hakkı söylememiştirler,dolayısıyla dilsiz gibidirler.

Hakdan kördürler; Onları hidayete götürecek ibretli şeyleri görmekten kördürler.Bu sıfatlarla muttasıf(sıfatlanıcı) olmalarından dolayı onlar tuttukları dalalet(sapıklık) yolundan ,terk etmiş oldukları hidayete (doğru yola) dönemezler.İşte dünyadaki sıfatları böyle olan kişilerin ,ahiretteki cezalarıda buna mutabık (tam uygun ) olacakdır.

(Suyuti,Dürrü’l mensur 1/81)…………….

RUHUL FURKAN CİLT -1-” üzerine 27 düşünce

 1. Selâmünaleykum değerli islam kardeşlerim batman dan memet vallahi çok pahalı okuyamiyoruz biraz indirim yapın ogrenciyim hemde

   • İletişime geçsek ne olacak. Yine indirim yapmıyorlar. Tamam emek var ama bizde asgari ücretle çalışıp aile geçindiren insanlarız.

    • ÇOK HAKLISIN KARDEŞİM MAALESEF YAPMIYORLAR.BEN 40 TL ALDIM…18 CİLT VAR BENDE ..İNSAALLAH EN KISA ZAMANDADA KISIM KISIM YAYINLAYACAGIM..SİTEDE

 2. merhablar.Türkiye’ye tanısdıgımızda muslman oldum.aslen bir fransız vatandasıyım.Tevsirlerinizi okuma fırsatı buldum.Aklıma takılan bir konu var.Babam bizi pazar günleri kiliseye goturur ve gunah cıkartdırırdı.Papaz efendinin Bizleri Allah’a yaklasdıracagını, bir aracı oldugunu soylerdi.bu yuzden arkadaslarımında cogunun bu durmu sorgulamadıgını gordum.bizim burdaki hocalarımızda Allah (c.c.) la armızda bir aracı oluyor.ben simdi bir çiflikde koyunlarıma bakıyorum.ben koyunlarımı otlatırken onlara yon veriyorum.bendemi aracıyım.şeh lik ve aracılık nedir anlatırmısınız

  • değerli kardeşim sana az ve öz birşeyler anlatmaya gayret edeyim.hocalar aracılık yapmıyor, bilhassa ilmimiz usulünce ehli sünnet olarak talebelerimize ilmimizi öğretiyoruz.Kimse kimsenin günahını aff ettiremez .Sadece aff edilme yollarını ilimle :ayet ve hadislerle izaha çalışır.Alan alır almayan almaz.Anlatmakla mesulüz,Rabbim idrak ettirsin inşallah…
   ARACI : AFF EDİLME YOLLARINI KUR AN -I KERİM VE HADİSİ ŞERİFLER ÖLÇÜSÜNDE,KIYASI FUKUHA VE İCMAİ ÜMMET USULUYLE ÖĞRETMEKTİR.
   ŞEYHLİK İSE:ŞEYHLİK ELDE EDİLMEZ VERİLİR.NASİBLENDİRİLİR.BU KİŞİYE ÖZELDİR.BU KONU HAKKINDA YAZILANLARDAN ZİYADE YUZUZE KONUSMALIDIR KİŞİLER.GERÇEK BİLGİSİ OLANLARLA…ŞEYHE TABİ OLMAK ZORUNDAMI DEĞİLMİ KİŞİ? BUNU ÖĞRENMEK İÇİN DEDİM YA EHLİNİ BULUN SORUN ÖĞRENİN. Fİİ EMANİLLAH…

   • Simdide oylemi oldu demekki… Seyhleriniz ve muridleri rabita yaptigi surece ki zaten rabita kuranda yoktur,ve 18. Yuzyilda halidi bagdadinin hindistan seferinden sonra icaat ettigi birsey..ve ayni zamanda bu zat zaman yolculugu yapabildigini one surmusdur…)..

    SIKIYSA bunuda yayinlayin bakam……

    • öncelikle sen birkere dogru duzgun hitap etmesini bir öğren..Sıkıysa demekle dememek yayınlamamla bir alakası yok…Bak gerizekalı dediğin kişiler arasında ben varım..Benim hitabıma bak birde kendi hitabına..Demekki ahlaki degerlerimiz var…Ben sana bir mürid olarak”’GERİZEKALI SENSİN ,KONUŞTUGUN KELAMLAR YASINI ORTAYA KOYUYOR BEYİN ÖZÜRLÜMÜSÜN”” diye laflar etmiyorum.Geçmişi bir oku tüm eleştriler yayınlanmıştır…”’CAHİLLİK AR DIR.ONA RAZI OLANLAR HIMARLARDIR”hadisi şerifine binaen sana diyorum ki birdaha herhangi bir konuda yorum eleştri yapacagın zaman ARAŞTIR SORUŞTUR..
     SEN Kİ EĞER ALLAHA VE AHİRET GÜNÜNE İNANIYORSAN,BEN VE TÜM MÜRİDLER YARIN HAKKIN HUZURUNDA SENİN BU HİTABINA BİNAEN HAKKIMIZI ALACAGIZ…SAHİD OL YARABB.

    • Ali İmran 200:Yâ eyyuhâllezîne âmenusbirû ve sâbirû ve râbitû vettekûllâhe leallekum tuflihûn(tuflihûne).

     Ey âmenû olanlar (ölmeden önce, ruhlarını Allah’a ulaştırmayı dileyenler)! Sabredin ve sabır sahibi olun! Ve râbıta kuranlar olun (râbıta kurun)! Ve Allah’a karşı takva sahibi olun! Umulur ki böylece siz felâha erersiniz.

 3. Es selamın aleykum ümmeti Muhammedi site güzel amaç güzel fakat abimizinde dediği gibi bu eleştrilerin muhatabı o değil Efendi Hazretleride bu konuda 1 çıkar beklemez bence, bu zamana kadar kazandığıda yeter yada çocukları ona rahat rahat bakar.Fakat çok seviyor olmama rağmen cübbeli Ahmet hocanın geliri bu kitaplar üzerine diye biliyorum ama oda bu ilimleri tahsil ettiği için bence hak ediyordur.Sende bu kadar oku sen de Ehli sünnet ol Allahu Subhane veTealaHz sana daha fazlasını nasib eder.ben a. hulusini kitaplarını gördüm hoca da bu konuda bu adam iyi değil hristiyanlara şehylik halifelik veriyor cemal nur sargut kafasında okumamanızı tevsiye ederim Ehlisünnet değil.Banada dua edin sınavlar ve … için Allahu Teala vetekatdes Hz Muhhamed(SAV) ümmetini koruyup muhafaza buyursun küfür ve küfr ehlinden.Es selamın aleykum (Allahın selamı müminler üzerine olsun)

 4. Ruhul Furkan tefsiri set halinde 700 TL’den satılıyordu, bir anda 1000 TL’ye çıkarıldı. Bu fiyat artışının sebebi nedir acaba? Edinmek istiyoruz, acaba indirime gidilecek mi? Teşekkürler…

  • HAYIRLI SABAHLAR KARDEŞİM. Ben 18.cilti 40 liraya aldım geçenlerde. FATİH DEN … 18*40= 720 lira ediyor. Kardeşim bence Birde Fatih e git ve oradan fiyat al… saygılarımla

 5. Ruhul furkan da cilt 1 sayfa 587 hz. Ebubekirin saç sitilinden dolayı öldürülməsini emrettiği bahsi doğru mu. Bu konuda çok eleştiri var. Açıklama ya da kaynak gosterebilir misiniz ?

  • Değerli kardeşim kaynak ve açıklamaları değerli heyetimize danışıp yayınlayacağım inşallah en kısa zamanda…

 6. öncelikle selamun aleykum ..

  hocam bu tefsirin 17 cildinin fiyatına biraz önce ihvanlar sitesinden baktım kdv dahil 620 lira gibi bir fiyat gözüme çarptı !! şu ayeti nasıl tefsir eylemişler onu merak ediyorum

  ”Ve beraberinizdekini tasdik edici olarak indirdiğim Kur’an’a iman edin, O’na inanmayanların ilki siz olmayın, ayetlerimi de bir kaç paraya değiştirmeyin ve Benden sakının artık Benden!” -bakara 41-

  kardeşim münferit bir kişi yani ne bir şeyh nede bir CEMAAT önderi değilim diyen bir kişi (evet isim veriyorum) AHMET HULUSİ denilen adam kuran ”meal”ini 4 sene boyunca bastırmadı.. bu adamın 30 u aşkın kitabı mevcut ve hiçbirinden geliri yok ve telif hakkı da yoktur… ”allah ilminin karşılığı olmaz” sloganıyla 50 yıldır kitap yazmakta ..!! kuran mealini bastırmayıp bekletmesinin nedeni yayın evi basım maliyetinin kuran mealini satarak karşılayacak olmasıdır… 4 sene sonra biri çıkar ve bütün basım maliyetlerini üstlenir vesselam ve kitabın arkasında ki şu ifade (afedersiniz) sizin milyarlık cemaatinize ders niteliğindedir .. ”bu kitap PARA ile satılamaz… allah size hidayet etsin …

  • Güzel kardeşim neden bu düşüncenizi direk telefon açıp yazanlara basanlara satanlara iletmiyorsunuz.Muhakkak ki size cevap vereceklerdir.Çünki bu site şahsıma aittir ve ben efendi hz sevdiğim saydığım ve şeyhim olduğu için tanıtmak istedim. Mademki düşüncen böyle aç ve ilet …Allaha emanet ol inşallah.Rabbım cümlemize hidayetin aslını nasib eylesin…Amin…
   Ahmed hulusinin tüm kitapları bende de var tanesini 15 liradan aldım.Ama onun tefsiri yok…Kur an meali var Türkçe baskılı…Ben 20 yıldır bu kitaplara vakıfım.
   GÜZEL KARDEŞİM BU ACİZ KARDEŞİNDEN SANA TAVSİYE:YAYIN EVİNİ ARA VE DİLEĞİNİ SÖYLE.

 7. sa acaba ruhul furkan tefsirinden yararlanamıyor muyuz siteden okumamız mümkün mü teşekkür ederim

  • MAALESEF kardeşim TELİF HAKKI OLDUĞUNDAN buradan yazamıyor paylaşamıyoruz…EMEĞE SAYGI GÖREVİMİZDİR…ALLAH RAZI OLSUN…

   • Hajı ; Siz kimi kandırıyorsunuz. Hangi emekten bahsediyorsun. Filim mi çevirdiniz. Emek talep ediyorsunuz…. Sizinki Din tüccarlığı değilse Ne..
    Allahtan Peygamber yaşamıyor.. Ve Sizin bu yaptıklarınızı göremez.. Lakin Herşeyi bilen ve her an yaşayan ve yaşayacak olan Rabbimiz diriliş gününde herşeyi açıklayacak işte ozaman nasıl hesap vereceksiniz. Siz bu yapılan çalışmanın size ait olduğunumu düşünüyorsunuz.. Üstelik birde tamda ayet tefsir etmişsiniz… Sahiplendiğiniz bu bilgiyi, Allah ateşinizi söndürecek olursa elinizde kalacağını mı sanıyorsunuz….

    • siz neden bahsediyorsunuz … Bu bilgi efendi hz ve heyetine aittir.okuduğunuzu doğru okuyun lütfen…

     • oktay kardeşim bu site özel ve şahsıma aittir ruhul furkan tefsirin de benim bir emeğim söz konusu bile değil.Ben efendi hz seven bir ihvanım.Ve bu tefsiri yayınlamk telif hakkı için yasaktır.Sen kendin bir site aç ve ruhul furkan tefsirini yayınla ve bizde senden okuyalım.Birdaha söylüyorum ben bu siteyi özel olarak şahıs olarak tek müfret olarak ve efendi hz sevdiğim şefaatini duasını umduğum için açtım…

      • Slm. öncelikle eleştiriyi gizlememen adına sevindim. Lakin beklentilerin hakkında biraz bence kafa yormanda fayda var. Allah (C.C) İmran Ailesi Suresinin 199.ayetinde ne diyor bir bak bakalım. Bu ve buna benzer insanlar Gerçekten düşündüğümüz gibi olsalardı karşılıklarını Allah tarafından beklerler ve Allahın Ayetlerinden anladıklarını satmazlardı… Ve geçimlerini bu yolla yapmazlardı… Ayrıca Madem kardeşim Diyerek başladın… Bende Öyle Devam edeyim.. Kardeşim Dinini Sadece Allah’ Özgüle Bu mesajı okur okumaz hemen kalk ve bu çok sevdiğin şahsın dahi olabilir kuran çevirisinde fatiha suresinin türkçe çevirisine bir bak… Oku! .. Yalnız sana inanır yalnız sana sığınırım de… sonrada kendi ahireti hakkında atom parçacığı kadar bile bir bilgiye sahip olmayan bir zattan şefaaat bekle… Sence Akıllıca bir davranış mı bu……. Selametle… Konu ile ilgili mail atabilirsin. mekeney@mekeney.com.. Ha bu arada internet sitesi hakkında bir projem olabilir…. Olursada Sadece Allaha özgülenmiş bir site olur….

       • kardeşim tüm eleştiriler bizim içindir elbette ki eleştirilere hakaret olmadıkdan sonra açığız…Lakin bu bana yazılan tüm eleştrilerinizi sizden ricam CÜBBELİ AHMED HOCAMIZA iletmeniz çünkü muhatabları kendileridir.
        SİZE ÖNERİM BİR RUHULFURKAN TEFSİRİ ALIN VE ORADA ALİ İMRAN 199 UN TEFSİRİNE BAKINIZ.BU TEFSİRLE GEÇİM OLMAMAKTA ÖNCELİKLE BUNU ÇOOOK İYİ ARAŞTIRIN…
        ELHAMDÜLİLLAH 22 YIL ARAPÇA-FIKIH-TASAVVUF-MEKTUBAT-KUTSİYYE-HADİS VE DÜNYALIK İLİM OLARAK BİR MATEMATİK BÖLÜMÜ MEZUNU OLARAK HER İLME VAKIFIM…BENCE SİZ BİRAZ KIYMETLİ HOCAM ŞEYHİM ÜSTADIM OLAN EFENDİ HZ HAKKINDA ARAŞTIRMA YAPIN…
        VE HER KİM Kİ EFENDİ HZ HAKKINDA TEK KELAM DAHİ EDERSE BİLMEDEN İLİMSİZ TANIMADAN İŞTE O ZAMAN SONUÇLARINA KATLANIR MANEN….BENİM ŞEYHİM EFENDİ HZ YANİ MAHMUD USTAOSMANOĞLU….ELEŞTRİLERİN MUHATABI BEN DEĞİLİM VE DEDİĞİM GİBİ CÜBBELİAHMED.COM VE LALEGÜL ÇARŞI MAİL ADRESLERİNDEN YAZIN VE BİZZATİ KENDİLERİNE SORUN..

        SAYGILARIMLA…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir